Δράση της δημοσιογραφικής ομάδας στο Βουλευτικό

Την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2023 το σχολείο μας, υποδέχθηκε  στο χώρο του Βουλευτικού το συντοπίτη δημοσιογράφο κ. Γεώργιο Λαμπράκο ο οποίος αποδέχθηκε με μεγάλη χαρά την πρόσκλησή μας . Οι μαθητές  της Β’  Λυκείου,  που διδάσκονται στο μάθημα της Νεοελληνικής γλώσσας τη θεματική ενότητα των ΜΜΕ, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την εισήγηση του κ. Γεώργιου Λαμπράκου αναφορικά με τη δημοσιογραφική πρακτική και δεοντολογία. Ιδιαιτέρως ενδιαφέρθηκαν  για την  τεχνητή νοημοσύνη και τον τρόπο επίδρασής της στη σύγχρονη ψηφιακή δημοσιογραφία. Έθεσαν καίρια ερωτήματα για το ρόλο του  δημοσιογράφου,  για την υπερπληροφόρηση και  την παραπληροφόρηση. Συμμετείχαν με ενθουσιασμό  στη διαδραστική άσκηση  προσομοίωσης του δημοσιογράφου που αναζητεί τη σημαντικότερη είδηση της επικαιρότητας, εθνικής και παγκόσμιας.

Ευχαριστούμε ειλικρινά τον κύριο Γεώργιο Λαμπράκο, γιατί «έπιασε» τον παλμό των παιδιών, μίλησε μεστά και αποτελεσματικά και ενέπνευσε με την ανεπιτήδευτη παρουσία του.  Οι μαθητές της Β’ λυκείου  αποτελούν το φυτώριο των νέων δημοσιογράφων που θα συνεχίσουν να δίνουν πνοή στην ηλεκτρονική μας εφημερίδα  Blog…άροντας τον κόσμο.  Ελπίζουμε αυτή η δράση να φέρει ως καρπό και ένα δεύτερο τεύχος. Γιατί επιμένουμε πάντα στην κλασική αξία του εντύπου.