Οι μαθητές και μαθήτριες της Α τάξης παρακολούθησαν την ημερίδα με θέμα: Παραβατικότητα – Βία ανηλίκων, Απουσία σεβασμού και ενσυναίσθησης

Μαθητές και μαθήτριες της Α τάξης του σχολείου μας, παρακολούθησαν την ημερίδα με θέμα: “Παραβατικότητα – Βία ανηλίκων, Απουσία σεβασμού και ενσυναίσθησης” που διοργάνωσε την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024 η Διεύθυνση Αστυνομίας Αργολίδας στο Άργος.

Κατά την ημερίδα, τόσο ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Αστυνομίας Αργολίδας, Ταξίαρχος Ευάγγελος Πιπέρης, όσο και οι: κα Κωνσταντίνα Κοντογιάννη, Εισαγγελέα Πρωτοδικών Ναυπλίου,
κ. Βασίλειο Πολύδωρο, Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Αργολίδας,
κ. Παναγιώτη Χουντάλα, Προϊστάμενο της Υπηρεσίας Επιμελητών Ανηλίκων & Κοινωνικής Αρωγής Ναυπλίου,
Αστυνόμος Α’ Κωνσταντίνο Θάνο, Διοικητή του Τμήματος Τροχαίας Ναυπλίου,
Υπαστυνόμος Β’ Αναστάσιο Μπαβέλα, του Τμήματος Ασφάλειας Ναυπλίου,
Υπαστυνόμο Β’ Νίκη Πανοπούλου, ψυχολόγο της Γενικής Περιφερειακής Αστυνομικής Διεύθυνσης Πελοποννήσου με τις εισηγήσεις τους προσπάθησαν να ευαισθητοποιήσουν και να πληροφορίσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες που  παρευρίσκονταν σχετικά με το θέμα της παραβατικότητας, καθώς και να αναλύσουν τους παραγόντες που διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην έξαρση του φαινομένου της νεανικής παραβατικότητας.

Επιθυμία μας είναι η προσπάθεια πρόληψης και ευαισθητοποίησης να συνεχιστεί και στο μέλλον μέσω στοχευμένων δράσεων και μέσω της ανάπτυξης διαύλου άμεσης και διαρκούς επικοινωνίας με ειδικούς.