Βιωματικά εργαστήρια «GO4MINT»

Το 2ο ΓΕΛ Ναυπλίου συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Go 4 MINT Parcours και έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να καταδυθούν στην εμπειρία 5 σταθμών πειραματισμού και συμμετοχής που αφορούσαν τα θεματικά πεδία Πληροφορική & Ηλεκτρονική, Τεχνολογία Ηλιακής Ενέργειας, Βιονική, Οπτικές Τεχνολογίες και Συντήρηση Μνημείων.

Η επιλογή και η διαμόρφωση των επί μέρους σταθμών έχουν γίνει με τρόπο ώστε να παρακινούν τους εφήβους και τις έφηβες να δοκιμάσουν πράγματα με δικό τους κίνητρο και να τους δώσουν τη δυνατότητα:

να ανακαλύψουν τεχνολογικά και φυσικά φαινόμενα καθώς και τη σύνδεση αυτών με την καθημερινότητα,

να δοκιμάσουν επαγγελματικές δραστηριότητες, υλικά εργασίας και να γνωρίσουν ειδικότητες,

να ανακαλύψουν και να διακρίνουν σημαντικές επαγγελματικές ικανότητες και δεξιότητες

Στο Parcours εφαρμόζεται η μέθοδος της μάθησης σε σταθμούς. Η μέθοδος αποδεικνύεται ιδιαίτερα αποτελεσματική, εφαρμόσιμη σε περιορισμένο χρόνο και έχει ανταπόκριση σε διαφορετικούς μαθησιακούς τύπους. Οι σταθμοί προσφέρουν επιλεγμένο υλικό για μια θεματική ενότητα με την οποία οι μαθητές/μαθήτριες μπορούν να ασχοληθούν ατομικά και να τη διερευνήσουν.