Η επιμόρφωση των Junior Ambassadors

Το διάστημα 6 – 8 Δεκεμβρίου, οι Junior Ambassadors (μαθητές – πρέσβεις) παρακολούθησαν τα επιμορφωτικά σεμινάρια από το Γραφείο Συνδέσμου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα διαδικτυακά (Webinar). Εξέχουσες προσωπικότητες όπως η κα Φ. Ασδεράκη, ο κος Χ. Κούντουρος, ο κος Δ. Κρήτας, ο κος Σ. Τζαγκαράκης κ.λπ. ενημέρωσαν διεξοδικά  τα παιδιά για τους στόχους του προγράμματος, καθώς και για  διάφορα δρώμενα που συντελούνται στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τονίζοντας τη σχέση Ευρώπης και νέων.

Παράλληλα παρουσίασαν ένα σύνολο πρωτότυπων προτάσεων, στοχεύοντας στη διεξαγωγή αντίστοιχων δράσεων, ενώ προσέφεραν τη δυνατότητα επαφής (έστω και διαδικτυακής!) των μαθητών από όλα τα Σχολεία – Πρέσβεις της Ελλάδος, μεταξύ των οποίων πραγματώθηκε δημιουργικός διάλογος και ανταλλαγή  ιδεών!

From 6 to 8 December, the Junior Ambassadors attended the training seminars of the Liaison Office of the European Parliament in Greece (Webinar). Prominent personalities such as Mrs. F. Asderaki, Mr. Ch. Kountouros, Mr. D. Kritas, Mr. S. Tzagkarakis etc. informed the children, in more detail, about the objectives of the program, as well as about various events taking place within the European Union, emphasizing the relationship between Europe and young people. Simultaneously, they presented a set of original proposals, aiming at carrying out corresponding actions, while offering the opportunity of contact (even online) of students from all Schools – Ambassadors of Greece, between whom a creative dialogue of exchange of ideas took place!