Σύμβουλος Σχολικής Ζωής-Τηλεφωνικές γραμμές ψυχολογικής υποστήριξης

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 4183/τΒ/28.09.2020, για το σχολικό έτος 2021-2022 στο 2ο ΓΕΛ Ναυπλίου ορίζονται σύμβουλοι σχολικοί ζωής οι εκπαιδευτικοί: Αμαλία Μπέλια και Παναγιώτα Σκλήρη. Έργο του Συμβούλου Σχολικής Ζωής είναι….”να συμβουλεύει, καθοδηγεί και ενημερώνει μαθητές, γονείς και κηδεμόνες σε θέματα παιδαγωγικής αντιμετώπισης ζητημάτων σε τομείς που απασχολούν τη σχολική μονάδα, όπως ενδεικτικά, η διαχείριση κρίσεων και πρόληψη ακραίων συμπεριφορών, μαθησιακές δυσκολίες, συμπερίληψη και ενσωμάτωση, συμβουλευτική και ομάδες γονέων και παράλληλα συμβάλλει στην καλλιέργεια σχέσεων εμπιστοσύνης μεταξύ των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας”.

Οι γονείς/κηδεμόνες μπορούν να κλείνουν ραντεβού με τους Συμβούλους Σχολικής Ζωής κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το σχολείο. Επισυνάπτονται επίσης οι τηλεφωνικές γραμμές ψυχολογικής υποστήριξης που πρέπει να γνωρίζει όλη η εκπαιδευτική κοινότητα…..τηλεφωνική στήριξη παιδιών, εφήβων, γονέων