Ευχαριστήρια επιστολή προς το σχολείο Leibniz Montessori Gymnasium

κύριε υποδιευθυντή,

κ. Αλεξία Μυριούνη,

κ. καθηγητές-καθηγήτριες

σας ευχαριστούμε πολύ που μας υποδεχτήκατε και μας φιλοξενήσατε στο σχολείο σας και στην πόλη σας από τη Δευτέρα 8 Απριλίου έως και την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024.

Η επίσκεψή μας στο σχολείο σας αποτελεί για όλους εμάς μια ευχάριστη εμπειρία, αφού μας δόθηκε η δυνατότητα να γνωρίσουμε μεγάλο μέρος της σχολικής σας κοινότητας και του τρόπου λειτουργίας σας.

Με  νοσταλγία και συγκίνηση θυμόμαστε τη φιλόξενη διάθεση της κ .Μυριούνη και των μαθητών της, που με χαρά μας ξενάγησαν στους άνετους χώρους του σχολείου σας. Εντυπωσιαστήκαμε από τις αίθουσες διδασκαλίας και τον τεχνολογικό εξοπλισμό που διαθέτουν, τα μουσικά ωδεία, τα εργαστήρια Βιολογίας και Πληροφορικής, την αίθουσα καλλιτεχνικών, τις αίθουσες Μontessori  plus,  τους διαδρόμους με τις πολύ ωραίες ζωγραφιές των μαθητών σας. Ιδιαίτερη εντύπωση μας προκάλεσαν οι άνετοι χώροι άθλησης και ψυχαγωγίας, όπως και η αίθουσα του εστιατορίου (Mensa) που πραγματοποιήσαμε μια  ξεχωριστή  αποχαιρετιστήρια εκδήλωση.

Ιδιαίτερη αναφορά θέλουμε να κάνουμε για τους χώρους του δίγλωσσου γερμανοελληνικού κλάδου, που με τις ωραίες αίθουσες, τις εργασίες των μαθητών, τη βιβλιοθήκη και τις ευρύτερες δραστηριότητες της κ. Αλεξίας και του κ. Γιάννη συμβάλλουν στην προώθηση της ελληνικής γλώσσας και του ελληνικού πολιτισμού!

θα θέλαμε η συνεργασία μας να συνεχιστεί και στο μέλλον και, αν είναι εφικτό, τα σχολεία μας να αδελφοποιηθούν.

Η θερμή  φιλοξενία σας μας τιμά ιδιαίτερα!

Περιμένουμε να σας την ανταποδώσουμε!

Σας ευχαριστούμε θερμά !

Dankschreiben

Sehr geehrte Schulleiterin, Frau Lehmann,

Sehr geehrter Stellvertreterschulleiter, Herr Ilbertz,

Sehr geehrte Frau Myriouni,

Sehr geehrte Kolleginnen und Kollegen,

Vielen Dank, dass wir von Montag, den 8. April bis Donnerstag, den 11. April 2024 in Ihrer Schule und in Ihrer Stadt zu Gast sein durften.

Unser Besuch in Ihrer Schule war für uns alle eine angenehme Erfahrung, da wir die Gelegenheit hatten, viel von Ihrer Schulgemeinschaft und Ihrer Arbeitsweise kennenzulernen.

Wir erinnern uns mit Sehnsucht an die gastfreundliche Aufnahme durch Frau Myriouni und ihre Schüler, die uns gerne die komfortablen Räumlichkeiten Ihrer Schule zeigten. Wir waren beeindruckt von den Klassenzimmern und ihrer technischen Ausstattung, den Musikräumen, den Biologie- und Computerraum, dem Kunstraum, den Montessori plus Räumen, den Fluren mit den sehr schönen Gemälden Ihrer Schüler. Besonders beeindruckt waren wir von den großzügigen Sport- und Freizeitanlagen sowie dem Restaurant (Mensa), in dem wir eine besondere Abschiedsveranstaltung abhielten.

Besonders hervorheben möchten wir den zweisprachigen deutsch-griechischen Zweig an Ihrer Schule, der mit seinen schönen Klassenräumen, der Arbeit der Schüler, der Bibliothek und den weiteren Aktivitäten von Frau Myriouni und Herrn Kotoupas zur Förderung der griechischen Sprache und der griechischen Kultur beiträgt!

Wir würden uns wünschen, dass unsere Zusammenarbeit auch in Zukunft fortgesetzt wird und unsere Schulen nach Möglichkeit eine Partnerschaft eingehen.

Ihre herzliche Gastfreundschaft ehrt uns sehr!

Wir freuen uns darauf, sie zu erwidern!

Ganz herzlichen Dank!

Mit freundlichen Grüßen