Γιορτή 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 το 2ο Γενικό Λύκειο Ναυπλίου πραγματοποίησε εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου.

Αρχικά οι μαθητές και μαθήτριες χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς στο προαύλιο του σχολείου σύμφωνα με τις οδηγίες των καθηγητριών Φυσικής Αγωγής ,θύμισαν το εορταστικό και επαναστατικό πνεύμα της ημέρας και καταχειροκροτήθηκαν από τους υπόλοιπους μαθητές και καθηγητές.

Στη συνέχεια μετέβησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου (που ευγενικά παραχωρήθηκε) ,όπου παρουσιάστηκε η σχολική εορτή σύμφωνα με το πρόγραμμα που συνέταξαν μαθητές και οι καθηγητές που ήταν υπεύθυνοι για την υλοποίησή της.

Η εορτή περιελάμβανε χρονικό, ποιήματα, θεατρικό  με συνοδεία μουσικής και τραγουδιών από τη χορωδία . Η εορτή απέδωσε τη σημασία  και τις αξίες που έχει η επέτειος αυτή για τους μαθητές,  και τη μεγάλη συμμετοχή τους  σε αυτή. Με ενθουσιασμό χειροκρότησαν όλη την παρουσίαση.

Στο τέλος της η διευθύντρια του σχολείου ευχαρίστησε μαθητές και καθηγητές για τη μεγάλη τους προσπάθεια!

Επίσης το σχολείο συμμετείχε στην καθιερωμένη στεφάνωση των μνημείων  των Φιλελλήνων και του Καποδίστρια.