Οι ομάδες ευρωπαϊκών προγραμμάτων του 2ου ΓΕΛ Ναυπλίου στον Παλαμήδειο Άθλο Συμμετέχουμε, δεν απέχουμε!

Μαθητές, μαθήτριες και καθηγήτριες των ευρωπαϊκών προγραμμάτων του 2ου ΓΕΛ Ναυπλίου, Πρέσβεις και εθελοντές πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου,   συμμετείχαμε, για μία ακόμη χρονιά,  στην αθλητική γιορτή της πόλης μας  «Παλαμήδειος Άθλος»  την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023, με κύριο σύνθημα: “Συμμετέχουμε, δεν απέχουμε.”

Η συμμετοχή μας είχε άρωμα περιβαλλοντικό, αφού στα πλαίσια των δραστηριοτήτων μας κατά τη φετινή σχολική χρονιά έχουμε θέσει ως βασική προτεραιότητα την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των συμπολιτών μας  για τα σημαντικά περιβαλλοντικά προβλήματα του τόπου καθώς και τις προτάσεις που περιλαμβάνονται στην Πράσινη Συμφωνία  της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για τον σκοπό αυτό, και εν όψει των ευρωεκλογών του 2024, συνεργαζόμαστε με το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα, το Europe Direct Πελοπόννησος, την Περιφέρεια Πελοποννήσου, φορείς και σχολεία της περιοχής μας  και φυσικά τον Δήμο Ναυπλιέων, προκειμένου να σχεδιάσουμε και να υλοποιήσουμε δραστηριότητες και εκστρατείες περιβαλλοντικού προσανατολισμού.