European Changemakers: οι νέοι της Ευρώπης … αλλάζουν την Ευρώπη!

Το σχολείο μας έχει  τη χαρά για μία ακόμη χρονιά να συμμετέχει  σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα νέων – junior ambassadors,  στα πλαίσια της ευρωπαϊκής ομάδας e Twinning GroupEPAS στην οποία συμμετέχουμε ως Σχολείο Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Το φετινό πρόγραμμα, για το σχολικό έτος 2023-2024, έχει τίτλο ‘European Changemakers’ και μάς εκπροσωπούν οι μαθήτριες της Β’ Τάξης Ηλιάνα Γκολέμη και Δήμητρα Γκρέκη.

Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή ήταν η δημιουργία αφίσας ή ενός infographic με θέμα τις Ευρωεκλογές του 2024.

το infographic που δημιούργησαν η Δήμητρα και η Ηλιάνα.

Το πρόγραμμα αφορά στις εκλογές του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου,  την παραπληροφόρηση και την υπεράσπιση των δικαιωμάτων της νεολαίας.

Οι junior ambassadors θα συνεργαστούν σε διεθνείς ομάδες για περίπου 5 μήνες. Θα οργανωθούν, επίσης,  κοινές (διαδικτυακές) συναντήσεις, όπου θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις για τα θέματα του προγράμματος καθώς και να συνομιλήσουν με ειδικούς προσκεκλημένους.

Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι συμμαθητές – συμμαθήτριες της Δήμητρας και της Ηλιάνας  ευχόμαστε καλό ταξίδι στο πρόγραμμα και να το ευχαριστηθούν

Περιμένουμε με αγωνία τα νέα τους!!