Κωδικός ασφαλείας Μηχανογραφικού Δελτίου (Τελειόφοιτοι-Απόφοιτοι-Υποψήφιοι 10%)

Σας ενημερώνουμε ότι από την Τρίτη 21 Ιουνίου 2022 έως και την Πέμπτη 30 Ιουνίου 2022 οι μαθητές μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο για την έκδοση κωδικού ασφαλείας για την υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου. Όλοι όσοι ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μ.Δ. για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/ για εισαγωγή σε Δημόσια ΙΕΚ, θα απευθυνθούν στο Λύκειό τους από την Τρίτη 21 Ιουνίου, για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password). Με αυτόν τον προσωπικό κωδικό θα μπορούν μετά από την ανακοίνωση των βαθμών των ΓΕΛ, να προχωρήσουν αρχικά στην επεξεργασία και τελικά στην οριστική υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου κατόπιν νεότερης εγκυκλίου.

Επίσης στο Λύκειό τους θα προσέρχονται όσοι τελειόφοιτοι ΓΕΛ του τρέχοντος σχολικού έτους δεν συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ έτους 2022 και οι οποίοι ενδιαφέρονται να υποβάλουν Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ, προκειμένου να δημιουργήσουν με την ίδια διαδικασία τον προσωπικό τους κωδικό ασφαλείας (password).

Δικαιολογητικά για τον κωδικό ασφαλείας για τους υποψήφιους ΓΕΛ που εξετάστηκαν φέτος στις Πανελλαδικές Εξετάσεις και για τους υποψήφιους που δεν εξετάστηκαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, για να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password): θα επιδεικνύουν στο Λύκειό τους το δελτίο εξεταζομένου ή την αστυνομική τους ταυτότητα/διαβατήριο. Σε περίπτωση εξουσιοδοτημένου από τον υποψήφιο εκπροσώπου, θα κατατίθεται στο Λύκειο η πρωτότυπη εξουσιοδότηση, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή.

Δικαιούχοι υποβολής Μ.Δ. ΓΕΛ για το 10% των θέσεων.
Δικαίωμα να υποβάλουν φέτος μηχανογραφικό δελτίο για το 10% έχουν οι υποψήφιοι που συμμετείχαν
στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ημερήσιων ΓΕΛ το 2020 ή το 2021, οι οποίοι διεκδικούν το 10% των θέσεων
εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση. Όσοι υποψήφιοι είχαν συμμετάσχει στις επαναληπτικές πανελλαδικές εξετάσεις
του 2020 ή του 2021
δεν δικαιούνται να είναι υποψήφιοι φέτος για το 10% των θέσεων (για το έτος κατά το
οποίο συμμετείχαν στις επαναληπτικές εξετάσεις) Η δημιουργία του κωδικού ασφαλείας (password) από όλους
τους ανωτέρω υποψηφίους για υποβολή μηχανογραφικού δελτίου, θα γίνεται σε οποιοδήποτε ημερήσιο ΓΕΛ,
κατά προτίμηση σε εκείνο της αποφοίτησής τους ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους, στο κοινό διάστημα 21-
30 Ιουνίου.
Επίσης, όσοι απόφοιτοι με την Αίτηση-Δήλωση είχαν δηλώσει υποψηφιότητα για νέα εξέταση με τα ΓΕΛ,
και τελικά δεν προσήλθαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ σε ΚΑΝΕΝΑ μάθημα, θα αποκτήσουν κανονικά
password στο ίδιο διάστημα (21-30 Ιουνίου) και με αυτό το password θα υποβάλουν αργότερα το
μηχανογραφικό τους, εφόσον πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να είναι υποψήφιοι με το 10%.

Δικαιολογητικά για τον κωδικό ασφαλείας
Οι υποψήφιοι ΓΕΛ για το 10% των θέσεων, χωρίς νέα εξέταση, για να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό
ασφαλείας (password), θα επιδεικνύουν στο Λύκειό τους την αστυνομική ταυτότητα/διαβατήριο και τη
Βεβαίωση συμμετοχής έτους 2020 ή 2021. Σε κάθε περίπτωση εξουσιοδοτημένου από τον υποψήφιο